İstanbul’da Hayır Lokması - Hayır Lokması | Seyyar Lokmacı | Hayır Lokması Fiyatları
  • Sipariş Hattı: 0553 241 40 67
  • info@asirorganizasyon.com
İstanbul’da Hayır Lokması

İstanbul’da Hayır Lokması

Admin Lokma 2247 0 Yorum

Sipariş Hattı

İstanbul’da Hayır Lokması


Lokma tatlısı; şeker, un, tuz, maya ve su gibi malzemelerin karıştırılarak hamur elde edilmesi sonucunda, bu hamurların top ve küre şeklinde yoğrularak hazırlanan yağda kızartılması ile yapılır. Yağda kızartılan lokma hamurları daha sonrasında hazırlanmış olan özel bir şerbete batırılır. Bu işlemden sonra ise lokma servis edilmeye hazır hale gelir. Osmanlı’dan önce Arap ve Türk topluluklarında bulunan kültürü, Osmanlı ile beraber toplumumuzda daha yaygın hale gelmişti. Kültürel bir tatlı olan lokma, İzmirli ustalar tarafından enfes bir şekilde hazırlanırdı. İstanbul’daki ilk lokma ustalarının da İzmirli oldukları rivayet edilirdi. Günümüzde ise lokma kültürü, özünü kaybetmeden insanlar tarafından devam ettirilmektedir. İstanbul’da Hayır Lokması adına lokmalar pişirilip halka dağıtılmaktadır. 

 

Genellikle merhum olan şahsın ruhuna hayır olarak döktürülen lokmalar, ayrıca çeşitli organizasyonlarda da hayır amacıyla hazırlatılmaktadır. Açılan küçük işletmelerin işlerinin hayırlı gitmesi düşünülerek, işletme sahipleri tarafından lokmacılara lokma döktürülür. Sünnet merasimlerinde ve asker uğurlamalarında yine lokma döktürme kültürü devam etmektedir. Kına ve düğün gibi önemli organizasyonlar için hayır lokmaları davetlilere dağıtılır. Kültürün ve dinin bir sentez haline gelerek, dinsel kültür oluşturmaları ile bunun hayır lokmaları üzerindeki etkileri tartışılmazdır. İstanbul’da Hayır Lokması bu tür organizasyonlar için yapılabilmektedir.

 

Lokmalar dağıtılmadan önce özel kazanlarda hazırlanırlar. Pişirilme işlemleri halkın önünde ve halkın kontrolünde yapılır. Lokmalar şerbete batırıldıktan hemen sonra, tabaklara konularak halka dağıtımı gerçekleşir. Kalabalık meydanlarda ve caddelerde, okul ve cami avlularında, mahallelerde lokma dağıtmak hayırseverler için önemlidir. Çünkü bu insanlar dağıtılan lokmanın hayrını herkesin görmesini isterler. Hayırseverler bazen bir yer seçmezler ve lokma dağıtılacak yerin neresi olacağına lokmacıların karar vermesini isterler. İstanbul’da Hayır Lokması, böylece kalabalık kitlelerin bulunduğu yerlerde yapılmış olur. 


Sipariş Hattı


Yorumlar (0)    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik


Copyright © 2005 Helal Lokmam

Yukarı Çık
whatsapp İletişim